A legsötétebb óra
Most már a harmadik egész estés játékfilmet látttuk a moziban egy adott szeletről a második világháború tortájából. Viszont egyik film érdekesebb volt számomra, mint a másik. Németek kontra angolok, Dunkirk, Alan Turing és Churcill. Akinek esetleg fogalma sincs, hogy miről beszélek, az sürgősen nézze meg: a Kódjátszma, a Dunkirk és A legsötétebb óra című filmeket. Mindhárom önmagában is zseniális alkotás.
Én ismerem és szeretem Gary Oldman alakításait. Szerintem ő túlzás nélkül egy zseni, egy igazi, zsigerből működő varázsló és átváltozó művész a kamerák előtt. A szó szoros értelmében művész és az alkotásai, mint egy-egy festmény. Viszont ezt a legújabb filmjét én, szégyen és gyalázat, úgy néztem végig, hogy nem tudtam, hogy ő játszik a kövér, öregember maszkban és testben. Ez egyben dícséret neki és ciki a számomra. Persze hallottam, hogy ő fogja játszani Churcill-t a készűlő filmben, és azt is tudom persze, hogy oscart kapott most egy főszerepért, de nem raktam össze magamban a képet.
Eleve megrendített a film, megérintett. Kijöttünk, próbáltam még feldolgozni a film által gerjesztett érzelmeket bennem, amikor mondja Arnold, hogy nem hiába kapott oscart. Kérdezem: a bácsi? Igen, Gary Oldman. Na ekkor még jobban leesett az állam. Persze sokat köszönhet a maszkosoknak, meg a sok-sok háttérembernek, de ahogy életre keltette magát az embert, az már az ő egyéni dicsősége. Bozasztó aprólékossággal kidolgozta a karaktert. Könnyen és szinte már a legelejétől kezdve tudtam azonosulni vele, pedig nem éppen a legszerethetőbb karakter. Közben pedig a maga módján, a humorával, az őszinteségével megnyeri minden néző szimpátiáját.
Egy szó mint száz, imádtam a filmet, imádtam a tanulságát és a szívembe zártam örökre.Többek között azt üzente nekem, hogy soha ne add fel a meggyőződésedet, az elveidet, magadat, még akkor se, ha a környezeted egy jó része (a java) mind az ellenkezőjét mondja, kiabálja a fejedre. Ha kell inkább keress egy új közeget és rögtön másképp látsz mindent. A tökéletes élményt akkor tudja nyújtani a film, ahogy már említettem, ha legalább a Dunkirk c. filmet megnézed, mert az pont a másik oldalról mutatja be ugyanazt az eseményt.
Még egyszer mondom, ne hagyd ki! Ha szereted a történelmet, akkor azért, ha nem, akkor meg pont azért. Talán most megszereted. Én tuti megszeretném, ha a száraz tételek mellé ezt is csatolnák a tanárok.